Prima pagină » Iasi in fiecare pagina » Material lemnos confiscat la Moțca. Doi bărbați din Suceava, amendați după ce au transportat peste 6 metri cubi de lemn fără acte

Material lemnos confiscat la Moțca. Doi bărbați din Suceava, amendați după ce au transportat peste 6 metri cubi de lemn fără acte

by Salut Iasi

Control pe DN2 E85, la Moțca. Polițiștii au confiscat peste 6 metri cubi de material lemnos transportat fără documente de proveniență. Doi bărbați din Suceava au fost sancționați, iar lemnul a fost predat ocolului silvic.Polițiștii din cadrul Secției nr. 6 Poliție Rurală Pașcani au confiscat peste șase metri cubi de material lemnos, după ce au depistat două autoutilitare care transportau lemn fără documente legale de proveniență și transport.AdsAcțiunea a avut loc la data de 22 iunie, pe DN2 E85, în localitatea Moțca, una dintre principalele artere rutiere tranzitate de transportatorii de material lemnos din zona Moldovei.În urma verificărilor efectuate de polițiști, s-a constatat că doi bărbați, în vârstă de 51 și 52 de ani, ambii din județul Suceava, transportau material lemnos cu două autoutilitare fără a deține documentele obligatorii prevăzute de lege.Ca urmare, cei doi au fost sancționați contravențional în conformitate cu prevederile Legii nr. 171/2010 privind stabilirea și sancționarea contravențiilor silvice.Totodată, oamenii legii au dispus confiscarea întregii cantități de material lemnos transportate ilegal, respectiv 6,23 metri cubi, lemnul fiind predat reprezentanților ocolului silvic competent.Polițiștii atrag atenția asupra respectării legislațieiReprezentanții Poliției reamintesc faptul că transportul materialului lemnos poate fi efectuat doar în baza documentelor legale care atestă proveniența și dreptul de transport al mărfii.Controalele de acest tip vor continua în județul Iași pentru combaterea transporturilor ilegale de material lemnos și pentru protejarea fondului forestier.

Ar putea să vă placă și

Lasă un comentariu