Prima pagină » Iasi in fiecare pagina » Acțiune rutieră în Iași: cinci șoferi au rămas fără permis pentru neacordarea priorității pietonilor

Acțiune rutieră în Iași: cinci șoferi au rămas fără permis pentru neacordarea priorității pietonilor

by Salut Iasi

Pietonii, protejați prin controale în trafic. Cinci șoferi au rămas fără permis în IașiPolițiștii rutieri au desfășurat o amplă acțiune pentru combaterea neacordării priorității de trecere a pietonilor. În urma controalelor au fost aplicate 15 amenzi, iar cinci conducători auto au rămas fără permis.AdsȘoferii care ignoră drepturile pietonilor continuă să fie sancționați de polițiști. În cursul zilei de 24 iunie, oamenii legii au desfășurat o amplă acțiune în municipiul Iași pentru prevenirea accidentelor rutiere provocate de neacordarea priorității de trecere persoanelor aflate regulamentar pe trecerile de pietoni.Polițiștii din cadrul Biroului Rutier Iași au efectuat controale în mai multe zone ale orașului și au verificat comportamentul conducătorilor auto în apropierea trecerilor de pietoni.În cadrul activităților desfășurate, au fost efectuate 18 testări alcoolscopice și au fost aplicate 15 sancțiuni contravenționale, în valoare totală de 11.947 de lei.Dintre acestea, patru sancțiuni au fost aplicate pentru neacordarea priorității de trecere pietonilor, iar celelalte 11 pentru diferite abateri la regimul rutier.Cinci permise reținuteCa urmare a neregulilor constatate, polițiștii au reținut cinci permise de conducere și un certificat de înmatriculare.Unul dintre cazurile depistate în trafic a fost cel al unui tânăr de 24 de ani, din județul Vaslui. Acesta a fost surprins conducând un autoturism în municipiul Iași fără să acorde prioritate unui pieton aflat regulamentar în traversarea străzii, pe o trecere de pietoni semnalizată și marcată corespunzător.Șoferul a fost sancționat conform prevederilor OUG nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice, iar permisul de conducere i-a fost reținut pentru suspendarea dreptului de a conduce pe o perioadă de 60 de zile.Polițiștii continuă controaleleReprezentanții Inspectoratului de Poliție Județean Iași atrag atenția că neacordarea priorității pietonilor reprezintă una dintre principalele cauze generatoare de accidente grave în mediul urban.Acțiunile de control vor continua și în perioada următoare pentru creșterea gradului de siguranță rutieră și pentru reducerea numărului de accidente produse pe trecerile de pietoni.

Ar putea să vă placă și

Lasă un comentariu