Cuprins:Rectorul SNSPA, Remus Pricopie, acuză că parlamentarii AUR care vor vota Guvernul Veștea nu sunt disidenți, ci acționează la ordinul lui George Simion. Votarea guvernului ar urma să aibă loc astăzi după ora 21:30 și ar putea marca o premieră după 90 de ani: executivul Veștea ar urma să fie votat de extremiștii de la AUR, spune Pricopie.Nu există disidență în AUR”Astăzi, când este posibil să avem un nou guvern, dar unul susținut și de voturile unor parlamentari AUR, cred că este bine să nu uităm un lucru esențial: acești parlamentari nu sunt „dizidenți”. Ei nu vor acționa împotriva formațiunii din care fac parte. Ei vor vota Guvernul Veștea pentru că George Simion le permite acest lucru.AUR rămâne un partid extremist, oricât ar încerca unii să-l „melonizeze”, atât timp cât la conducerea sa se află George Simion, un personaj greu de acceptat la masa politicii democratice românești. Profilul său public este legat de numeroase controverse: suspiciuni și acuzații privind legături cu interese rusești, tolerarea unor manifestări antisemite, promovarea unor teme și acțiuni identice sau în oglindă cu cele ale Moscovei, precum și atacuri repetate la adresa Uniunii Europene, NATO și a instituțiilor democratice occidentale.Este același George Simion care, de ani de zile, atacă instituțiile fundamentale ale statului român, pune sub semnul întrebării fundamentele constituționale ale României și cere aproape săptămânal suspendarea președintelui Nicușor Dan. Este, totodată, același George Simion care a făcut tandem politic cu Călin Georgescu și care continuă să reprezinte principalul vector al discursului radical din politica românească.Din acest motiv, voturile venite din partea AUR nu pot fi desprinse de identitatea formațiunii și de liderul care o reprezintă. Nu există un AUR „bun” și un AUR „rău”. Există un singur AUR, condus de George Simion.Dacă noul guvern va fi învestit și cu voturile AUR, această realitate politică nu poate fi ignorată. Formal, va fi Guvernul Veștea. Politic însă, el va putea fi considerat și un 𝐠𝐮𝐯𝐞𝐫𝐧 𝐠𝐚𝐫𝐚𝐧𝐭𝐚𝐭 𝐀𝐔𝐑, pentru că fără aceste voturi învestirea sa nu ar fi posibilă.La fel de important este să privim și semnificația istorică a momentului. După guvernele Goga și Antonescu, Guvernul Veștea ar putea deveni primul guvern al României care ajunge să fie învestit cu sprijin parlamentar provenit din zona extremei drepte, după aproape 90 de ani.𝐑𝐞𝐩𝐞𝐭: 𝐒𝐚̆ 𝐧𝐮 𝐮𝐢𝐭𝐚̆𝐦!Cine are dubii după ce citește aceste rânduri să se întoarcă la manualele de istorie a României sau, pur și simplu, să consulte surse oficiale și credibile disponibile pe internet. Răspunsul va veni în câteva secunde.Istoria are memorie. Ar fi bine să o avem și noi”, scrie Pricopie pe Facebook.Votul pentru guvern se va da astăziAudierile miniștrilor propuși de Adrian Veștea încep luni, la ora 12. Votul de învestire va avea loc, cel mai probabil, începând cu ora 21.30.Audierile miniștrilor propuși de Adrian Veștea încep la ora 12. Unul dintre primii miniștri audiați va fi Bogdan Gruia Ivan, care în guvernul demis a condus Ministerul Energiei. El este propus în aceeași funcție.Audierile fiecărui ministru vor dura circa 30 de minute, însă este posibil ca în unele cazuri să fie prelungite în anumite situații.În acest context, votul de învestire va avea loc începând cu ora 21.30.Dată fiind ora târzie a ședinței plenului, dacă Guvernul Veștea va obține votul de învestire, jurmântul va avea loc, cel mai probabil, marți.Veştea are nevoie de 233 de voturi pentru învestirea Cabinetului.
Remus Pricopie acuză: Parlamentarii AUR care votează Guvernul Veștea nu sunt disidenți, au permisiunea lui George Simion
3
Articolul anterior
